Сторінка вчителя-логопеда

/Files/images/buratno/логопед.jpg

Консультування батьків: вівторок 14.00-16.30

У певний момент нездатність дитини дошкільного віку вимовляти певні звуки, коверкання складів, невеликий словниковий запас або невміння зв’язно описувати картинку перестає бути віковою нормою і починає тривожити уважних батьків. Благо, існують фахівці, які можуть допомогти вирішити проблеми з дитячою промовою. Коли ж треба звернутися по допомогу до логопеда? Деякі помилково вважають, що консультація логопеда даремна до тих пір, поки дитині не виповниться 5 років. Насправді, до логопеда можна і треба звертатися раніше. У дитини може закріпитися автоматизм неправильної вимови, і тоді його доведеться перенавчати, а не учити, а це набагато складніше і займе більше часу.

ВІДПОВІДІ ЛОГОПЕДІВ-ПРАКТИКІВ НА ЗАПИТАННЯ БАТЬКІВ

У турботливих, уважних 6атьків часто виникають запитання, повязані з розвитком мовлення їхніх дітей, їх хвилює буквально все: вплив спеки на розвиток мовлення, час появи лепетногомовлення, словниковий запас i навітъ тембр голосу малюка...Відповіді мають характер рекомендацій i в жодному разіне замінюють очної, живої консультації зi спеціалістами. Пропонуємо вapiaнти запитань i відповідей для батьків дітей дошкільного віку

Запитання 1

– У ciм'i говорять двома чи декількома мовами. Батьки xomiлu б, аби дитина знала ці
мови, але як це вплине на розвиток мовлення дитини? Чи не «заплутається» малюк?

– Якщо кожен із близьких родичів малюка буде спілкуватися з ним своєю рідною мовою, малюк засвоїтъ дві мови. Плутанини не буде. Дитина розмовлятиме двома мовами, але мовлення буде розвиватися із затримкою, адже активний i пасивний словник такого малюка буде поповнюватися вдвічі більшою кількістю слів, ніж у малюка iз сім’ї, в якій розмовляютъ однією мовою. Батькам слід більше працювати з малюком над нравильною вимовою звуків.

Запитання 2

– Дитині 7 місяців, але в неї дo цього часувідсутня лепетна мова, хоча в 3 місяці вона агукала? Чи нормально це? I що необхідно робитив такому випадку?

– Період лепетної мови є дуже важливим у розвитку мовлення. Лепечучи, малюк тренує свій артикуляційний апарат, а також фізичний i фонематичннй слух. Якщо дитина в 7 місяців не вимовляє ніяких звуків, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Але якщо дитина хоч трішки лепече, намагайтеся повторювати її ле­пет чи імітуйте розмову з нею. Поспостерігайте, як вона реагує на шумові подразники, чи виявляє дитина увагу до ваших слів.

Запитання 3

– Річна дитина не вимовляє cлiв «мама», «баба» i т. д. Єдине, що вона каже, –це склад«ка». На який би предмет не вказував малюк,він вимовляє тільки цей склад. Як стимулювати розвиток мовлення дитини?

– Грайте з дитиною в ритмічні ігри з віршиками. Слідкуйте за своєю вимовою. Говоріть правильно, чітко, артикульовано. Пояснюйте значення слів. Розглядаючи малюнки iз зображеннями тварин, використовуйте звуконаслідування. Запитуйте дитину про все, що з нею відбувається.
Найвірогідніше, малюк промовчить, а ви скажете за нього, але після паузи: «Підемо купатися? Так?
Так!». Читайте невеликі icтopiї та казки з книжок iз яскравими малюнками. Після вимовляння чергового «ка» декілька разів, дивлячись на малюка, вимовте правильне слово. Більше уваги приділяйте заняттям iз розвитку дрібної моторики рук.

Запитання 4

– Річного малюка неможливо відірвати відсоски. Засинає i просинається він із соскою. Чиможе це стати в майбутньому проблемою, яка пригальмує розвиток мовлення?

– Така зручна для батьків річ, як соска, у майбутньому дійсно може нашкодити дитині.
Довготривале використання соски може призвести до:
- формування звички погано пережовувати їжу;
- негативно впливу на правильний при­кус, на розвиток зубів і мовлення дитини.

Малюк, який постійно тримає в роті соску, позбавлений можливості лепетати, агукати, тобто з перших днів i місяців не тренується його артикуляційний апарат. Як наслідок — малюк не може довільно розтягнути губки в посмішці, що дуже важливо для вимови звуків(с, з, ц, л,р).Та бувають винятки з правил, за умови, що батьки використовують соску розумно та відлучають дитину від неї ще до року. Оптимальний варіант: відлучити малюка від соски в 5–6 місяців, але не потрібно дозволяти йому смоктати великий палець.

Запитання 5

–Як визначити, що 5-річна дитина ви­мовляє звук неправильно? Що робити батькам у таких випадках?
– Можливі чотири варіанти неправильної вимови звука:
- малюк зовсім не вимовляє звук (наприклад, [ш]; відповідно, замість «шапка» —«апка»);
- малюк замінює один звук іншим (напри­клад, замість «шапка» —«сапка»);
- малюк спотворює звук (наприклад, при правильній вимові звука [с] широкий язичок по­винен знаходитися за нижніми зубами, кінчик язика повернутий униз, бокові краї притиснуті до верхніх зубів. А малюк вимовляє звук [с] iз висунутим між зубами кінчиком язика);
- малюк використовує звук нестійко, наприклад, в одних словах вимовляє звук правильно, а в інших ні: «коза», але«вуби»замість «зуби», чи ізольований звук вимовляє, а в словах i в самостійному мовленні ним не користується.

Завдання батьків — з’ясувати, чому дитина неправильно вимовляє звук. Найчастіше, як свідчить практика, причина криється у порушенні pyxiв органів мовлення (язика, губ) i слухового сприймання (фізичного та фонематичного слуху). Для занять із дитиною потрібні ігри на ривок артикуляційного апарату та слухового сприймання, які підбере для вашої дитини логопед. З часом проблему поступово буде вирішено.

Запитання 6

–Дитині 2 роки i 2 місяці. В 1 piк вона по­чала розмовляти. Лікаpi лише зараз звернулиувагу на те, що в дитини вкорочена під'язиковавуздечка. Запропонували займатися з нею спеціальними вправами, порадили не niдpiзamuвуздечку. Як бути?

– Попросіть дитину дотягнутися кінчиком язика до піднебіння, потім до верхньої губи.
Якщо вийшло, то у вашої дитини з вуздечкою все в нормі. Коротку вуздечку можна розробити спеціальними вправами — це правда, доведена не одним поколінням батьків i дітей iз такою
проблемою.

Запитання 7

– Малюкові 2 роки i 4 місяці. Він мовчить,не вимовляє ні окремих складів, ані речень. Усерозуміє, любить малювати, читати i розглядати книжки. Як займатися з дитиною, щоб вона навчилася говорити?

– Почніть iз відвідування логопеда та перевірте слух вашого малюка. Для дитини в цьому віці вже повинна бути організована система занять. Відведітъ зручне місце i час для занять. Заберіть із поля зору предмети, які можуть відволікати. Закінчуйте заняття ще до того, як дитина втомиться. Після заняття дозвольте дитині робити те, що вона любить. Перед сном
згадуйте події минулого дня, робітъ замальовки подій. Більш точні та детальні рекомендації може дати логопед після обстеження дитини.

Запитання 8

– Дитина народилася недоношеною. Зараз їй2 роки i 8 місяців. До цього часу вона перебуває на обліку в невропатолога. У дитини діагноз «затримка мовленнєвого розвитку». Малюк усе розуміє, але розмовляти не хоче, його словниковий запас - максимум 20–30 слів. На консультації логопед пояснив, що такий стан типовий для недоношених дimeй, порекомендував приходити на заняття через рік. Чи так це?

– Дійсно, така мовленнєва ситуація типова для недоношених дітей. Батьки можуть почекати рік, але не в стані бездіяльності. Залучайте малюка до занять, які вимагають застосування спритних пальчиків.

Запитання 9

– У яких випадках малюкові до 3-х років потрібна допомога логопеда?

– Звернутися до логопеда потрібно не задумуючись, якщо:

- батьки малюка мають вади мовлення;
- дитина відстає в мовленнєвому розвитку з невідомих причин;
- дитина за певних обставин обмежена у спілкуванні з дорослими;
- дитина має порушення зору або слуху;
-xipypr дитячої поліклініки настійливо рекомендує підрізати малюкові під'язикову вуздечку;
- поставлений діагноз «дитячий церебральний параліч» або «розумова відсталість».

Запитання 10

–Дитині 5,5 poків. Вона неточно вимовляєдеякі звуки. В якому віці потрібно звертатисядо логопеда?

– До логопеда можна звертатися i у 3, i в 4 роки. Від того, що дитині виповниться 5 років, без відповідних занять вона не почне правильно вимовляти звуки. Нагадуємо, що при правиль­ному мовленнєвому розвитку до 5 років малюк оволодіває правильною вимовою всіх звуків. Якщо виникла така, як описано вище, проблема, то це тривожний знак, який свідчить про те, що батьки не помітили вчасно причину, не звернулися до спеціаліста i самі не попрацювали з малюком у цьому напрямі.

Наостанок порада від логопедів батькам, які працюють над усуненням проблем у мовленнєвому розвитку дитини: необхідно скласти opiєнтовний розклад занять із малюком; дотримуватися як режиму дня, так i розкладу занять; ставитися до рекомендацій логопеда серйозно, займатися з дитиною систематично i за її бажанням. Тривалість кожної гри — не більше 3–5 хвилин.

Кiлькiсть переглядiв: 880

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.